Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

1/4(7+3g)=-g/8 Please help, algebra homework!?!!!
The nurse is caring for a client who has an infection spread by respiratory droplets and is in droplet precautions. the client asks, "can my spouse visit me?" w
Why exploring the ocean is mankinds next giant leap
The first step in learning intercultural skills is being aware of your own culture and how it contrasts with others
Why is it harder to change the Constitution than it is to pass law? A) Laws are not important, but the Constitution is important.B) The Founding Fathers felt th
What aspects of camp bow wow's corporate culture are visible and conscious?
Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?
Draw 3-ethylhexanoic acid. draw the structure in line-bond form.s
A large increase in the supply of hd-tv sets occurs simultaneously with a smaller decrease in its demand. as a result the equilibrium price will __________ and
Help please multiple choice..........