ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Why did journalists call the Alaska purchase of 1867 “Seward’s Folly”? A) They believed the United States should direct its energies toward Latin America. B) It
I need help on the question in the photo
help Picture shown Check all apply
Use what you have learned in this unit to write your own horror or suspense story. Your story should be 2 pages long and include the following: an unreliable na
Solve for x & y: x^2+y^2=20. 3x+y=2
how does the use of biomass energy to create electricity harm the environment
vertex (-2,2) point (-4,-10)
The ______ system senses changes in the internal and external environment so that the body can adapt to the changes.
Write a summary of the following passage: full-time employees earn vacation days at the rate of one day per month, or twelve days per year. vacation time may be
10 POINTS. please help me =( Read the following excerpt from the article "Vision, Voice and the Power of Creation: An Author Speaks Out," by T. A. Barron, and a