meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

Describe and account for the changes in the American presidency between 1960 and 1975, as symbolized by Kennedy’s “Camelot”, Johnson’s Great Society, and Nixon’
What is the equation for a quadratic equation?
Jill sold half of her comic books and then bought sixteen more. She now has 36. With how many did she begin with?
What is the equation for a quadratic equation?
Can anyone tell me what a math puzzle is there are five question i have to do Which expression has a value of 36, using only four 4s and any of the following: +
AP US History question: Analyze the origins and outcomes of the intense cultural conflicts of the 1920s. In your response, focus on TWO of the following: Immigr
Before Mendel's work, the commonly held belief was that __________. a) the offspring of two parents received traits from only the mother b) the offspring of two
Which answer corrects the error in capitalization? Every summer we travel to new England to visit my aunt's cottage in Maine. A. Cottage B. maine C. england D.
An oval group of stars is an "what" galaxy?
if 3ax+b+c, then x equals?