boegrimmer
boegrimmer boegrimmer
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

please help meee it has time limit​

please help meee it has time limit class=

Respuesta :

karahwli
karahwli karahwli
  • 03-06-2020

Answer:

It is boxes of cereal and bags of pretzels.

Step-by-step explanation:

Boxes of cereal costs $3.95 per box and pretzels cost $3.59 per bag. This is because 15.8÷4= $3.95 and 10.77÷3= $3.59

Answer Link

Otras preguntas

Name one problem that led to the Civil War.
Name one war fought by the United States in the 1800s.
What is the name of the national anthem?
Given the balanced equation representing a reaction: 4Al(s) + 3O2(g) ==> Al2O3(s) As the aluminum loses 12 moles of electrons, the oxygen (1) gains 4 moles o
Which element has atoms with the strongest attraction for electrons in a chemical bond? (1) chlorine (3) fluorine (2) nitrogen (4) oxygen
Who does a U.S. Senator represent?
What type of formula represents the simplest whole number ratio of atoms of the elements in a compound? (1) molecular formula (2) condensed formula (3) empiric
What ocean is on the East Coast of the United States?
Which terms identify types of chemical reactions? (1) decomposition and :sublimation (2) decomposition and synthesis (3) deposition and sublimation (4) depositi
A machine with a mechanical advantage of 10 is used to produce an output force of 250 newtons. What input force is applied to this machine