TreacerWolf101 TreacerWolf101
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 6 sandwiches and 4 drink is $53. The cost of 4 sandwiches and 6 drinks is $47. How much does one sandwich cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-06-2020

Answer:

sandwich = 6.50

Step-by-step explanation:

Let s = sandwich price

d = drink price

6s + 4d = 53

4s + 6d = 47

Multiply the first equation by 3

18s + 12d = 159

Multiply the second equation by -2

-4s - 12d = -94

Add these equations together

18s + 12d = 159

-8s - 12d = -94

--------------------------

10s = 65

Divide by 10

s = 65/10

s =6.5

Answer Link

Otras preguntas

How many 2/3 ounce packages can you make with 8 ounces
describe how acceleration and velocity are related and specify if these are scalar and vector quantities
What is the equation of the line in standard form?
Which term refers to expenses that change depending on other factors? A. Variable expenses B. Relative expenses C. Total expenses D. Fixed expenses
When did French Baroque architecture reach its peak? a. during the rule of Louis XVI b. during the rule of Marie Antoinette c. during the rule of Henry XV d. du
in what way are online banking and mobile banking similar
Read this excerpt from "The Mysterious Stranger" using comprehension strategies. The romantic character of the place delighted me; I was very much amused by t
Solve for r 16-2r=3r+1
9 Which expression is equivalent to (2x − 5) − (3x − 8) A −x − 13 B −x + 3 C 2x − 16 D 5x − 3
What is 80 divided by 15