catsRfordogs
catsRfordogs catsRfordogs
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Between an 8-pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64, the 8-pack would be cheaper. True or false.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2020

Answer:

false because the 12 pack is cheaper

Step-by-step explanation:

7.92 divided by 8= 0.99

11,64 divided by 12= 0.97

false because the 12 pack is cheaper

Answer Link
seenavengasseri2010 seenavengasseri2010
  • 04-05-2020

Answer:

in my opinion, the 8-pack of paper towels for $7.92 would be cheaper is

Step-by-step explanation:

True, because 12-pack for $11.64 is more costlier

Answer Link

Otras preguntas

Today, there are between _____ languages spoken on Earth.
3x+2y=4 4x+5y=17 What is the value of x and y?
what are the main colors of art?
If a 3 kg object has a momentum of 33 kg ms whats its velocity?
In terms of ion charges and chemical change, what is the difference between CuF(s) and CuF2(s)??
which fraction is between 0 and 2/4
Which defines separation of powers? A. division of political power among branches of government B. division of authority among law enforcement agencies C. divis
How would you find the real solution, by using the quadratic formula. x^2-4x+2=0
Why weren't the serfs' plots truly their own
¿Qué no debe estar en la mesa? A. el tenedor B. el plato C. la sal D. el camarero