amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How was the education system in the past?​
Yall am bored!!! Ask sum questions Plzzzz!!!!
4.7g + 2 = 2.7g + 12
What are the coordinates of point A′ if triangle ABC is rotated 90° to produce the image triangle A′B′C′? A.(-9,-4) B. (4,-9) C. (9,-4) D. (9,4)
Jill needs $40 to buy a toy she really wants. She has $15 atreadyHer birthday is coming up and she is hoping for at least the amount needed to buy the toy Which
A person born in any one of the 50 staes or in any u.s. territory is a
The noun field has several meanings. You have learned one meaning. Give two other meanings for field.
All summer in a day story How does Ray Bradbury describe life on Venus? Use two details from the text in your response. ​
Need more riddles plez if better you will git brainles
1. Junior states, "Adults are so good at smiling mysteriously. Do they go to college forthat?" What do you think he means by this?​