gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

How does Hamilton use rhetoric in Paragraph 3 when addressing the importance of an independent judiciary???He presents the judicial and legislative branches as
Help. will mark BRAINILEST !
The fuel most commonly used in fission reaction is ______ U-235Np-239U-238Pu-239
In order to from magma, what must happen to sedimentary, metamorphic, or igneous rocks?
Why are some fastethernet ports on the switches are up and others are down?
Who rose to power after wwi and overthrew the current government in russia?
1.What is the difference between spoils and tailings?
Why are some fastethernet ports on the switches are up and others are down?
The horseshoe crab looks very similar to its fossil ancestor from the Jurassic era. Why has the horseshoe crab not evolved? Its original form always remained w
Which elements of this author’s purpose indicate that the author should use a cause and effect essay structure A.studies B.recently notices C.reasons for D. cau