birdwelb birdwelb
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

How much is saved by buying a 20lb bag of brown sugar for $10.95 instead of 20 1 lb bags for $.89 each

Respuesta :

lavernewhite61056
lavernewhite61056 lavernewhite61056
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer Link
andreamoss andreamoss
  • 02-04-2020

Answer:

$6.85

Step-by-step explanation:

20  one pound bags times $.89= $17.80

$17.80-$10.95=$6.85

Answer Link

Otras preguntas

Why do federal district courts not try cases dealing with military matters, grievances against the government, or tax disputes
What is the best way to process or determine theme? Help me please
Which sentence describes a factor that motivated American colonists to declare their independence from the British?
What was the original goal of the war of 1812?
You eat 3/10 of a pack of hotdogs, your friend eats 1/5 of the pack of hotdogs. what fraction of the hotdogs did you and your friend eat?
What Battles between France and England in the new world resulting in the loss of all French possessions?
Population Density Map – Central and East Asia Which country on the map above does not have a high population density? A. North Korea B. South Korea C. Japan
Why were long-term enlistments NOT a popular idea?
Someone please help!!!!! I don't remember how to factor polynomials, can someone please explain step by step?
In a democratic system of government leaders are chosen by