leurisvargas leurisvargas
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

3)
Find the estimated cost of a dozen pencils if 18 dozen pencils cost $42.60.

Respuesta :

kellyd14 kellyd14
  • 10-04-2020

Answer:

$2.37 per dozen

Step-by-step explanation:

$42.50/18=$2.37 per dozen

Answer Link

Otras preguntas

If the radius of a circle is 15 units and the center of the circle is (−3, 2), what is the equation of the circle? A. (x − 2)2 + (y + 3)2 = 30 B. (x + 2)2 + (y
what role does blood play before cellular respiration
a company buys a sweater for $14 and marks it up 90%. It later discounts the sweater 25%. find the selling price of the sweater after the markup.
Leverage increases the total size of the gain or loss from an investment, not just the percentage rate of return on the part of the investment amount that was n
99 POINTS!!! PLEASE HELP ME! I'M FAILING MATH AAAAAAA!!
What is 2-2 please help
Which measure of center makes the stock look the most profitable?
What are the solutions to the equation x2 + 4x + 5 = 0?
Rayya Co. purchases a machine for $176,400 on January 1, 2019. Straight-line depreciation is taken each year for four years assuming a seven-year life and no sa
What does King think the word brotherhood means based on these two quotations? Check all that apply. Brotherhood means shared values. Brotherhood is limited to