alvaradomaxi65 alvaradomaxi65
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

2. You spend $19.50 on 13 lbs
of sweet potatoes. How much
did you spend per pound?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-04-2020

Answer:

1.5$

Step-by-step explanation:

all you do is divide 19.50 and 13

19.5*13=x

x=1.5

Answer Link
pattersonaminah pattersonaminah
  • 01-04-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

13: $19.50

divide both sides by 13

you get :

1 : $1.50

Answer Link

Otras preguntas

How did the Han Dynasty control iron and salt?
The total surface are of a cube is 1014 square meters. What is the length of its side?
give two ways to write the expression as a phase for 15-b​
Fill in the blanks to tell about the cousins and their gaming skills
PLEASE PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINALIST AND EXTRA POINTS
Jen says that the solutions of the inequality -2(3 – x) > 2x – 6 are all real numbers. Do you agree with your friend? Explain. What if the inequality symb
If you have the problem 752 divided by 3, what is the first step? Please help❤️
1) △ABC has A(-2,-2), B(-1,2) and C(2,1). After a dilation centered at the origin, △A'B'C' has A'(-4,-4), B'(-2,4) and C'(4,2). What is the scale factor of the
Whether a team had zero, one, or two Liberos for the firstsets of the match, they may designate new Liberos for thedeciding set.​
will anyone help me i will give brainless and 15 points