lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are the benefits of using Responsive Display Ads?
if I had 24 apples and 2 friends over with me, and they want to split them all what do I do?
1 oración con redactar​
Can someone please help me with question 6????
Please help!! I'll give brainliest and everything else!
A right rectangular prism has a length of 3 1/3 yards, a width of 2 1/2 yards, and a height of 4 1/3 yards. What is the volume of the prism? Answer choices: A:
Select the correct answer. What climate conditions led to the formation of the world’s earliest known civilization? A. wet and tropical B. wet and cold C. dr
Approximately students attend Jones Middle School. Below is the data collected from two random samples of students regarding school lunch preference. ​ ​Which o
help please if woukd be greatly appreciated !!!
How many solutions? 3(x + 4) = 3x + 12