saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

Do you agree with the saying,“anything worth anything takes hard work?” Why or why not?
describe the topography of himaliya mountain ranges
PLEASE HELP ASAP QwQ ITS PRE-CALC MATH
ASAPPPPP!!!!!!!!! What are the three most pressing issues facing Canadians in this election in your opinion?
Two of the dozen eggs in a carton are cracked. About what percent of the carton is not cracked? I keep doing what I'm supposed to and it's not making sense :(
Terry spends 35 minutes for learning music every day. Carry spends 55 minutes for learning music every day. What simplest ration of terry’s time to carry learni
EASY SPANISH LOTS OF POINTS!!When strong vowels are preceded and followed by weak vowels, they are called Group of answer choices hiatuses dip-TH0ngs triph-th0n
what can the magnetic field be used for​
Ivan currently has $ 45 saved. He had been saving $ 9 each week. You spent $ 126 of those savings yesterday. How many weeks have you been saving? Write an equa
The function f(x) is shown on the graph. If f(x) = 0, what is x? A: 0 onlyB: -6 onlyC: -2, 1, or 3 onlyD: -6, -2, 1, or 3 only​