xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

A glass tabletop is supported by a rectangular pedestal. if the tabletop is 8 inches wider than the pedestal on each side, what is the perimeter of the glass ta
what is the adjective clause in the sentence - terry. still carries the knife that his dad gave him.
How many fe atoms are contained in 787 g of fe?
How do you say I think in spanish
True or false the 2000 election was one of the closest in american history; bush won the popular vote
Anthony drew a pentogon with each side measuring 6 inches. Carol drew a hexagon with each side measuring 5 inches. Which shape has a greater peremeter? Write an
A kite flying in the air has a 12 ft line attached to it. Its line is pulled taut and casts an 11 ft shadow. Find the height of the kite. If necessary, round y
how does the government affect the idea of social responsibility in a planned economy?
What did Mr.Dickerson think the colonists should do
An election ballot asks voters to select two city commissioners from a group of four candidates. In how many ways can this be done?