stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

in the 1900s, legal researcher Erin Brockovich helped win a lawsuit against Pacific Gas and Electric Company because it had been poisoning the water in the smal
Mark got a 20% raise for his salary. If this salary was $1,800, what is his new salary?
Is laundry detergent an element compound or mixture?
Which rotation transformed FGHI to F'G'H'I
Tess and Dan have $24.00 each to spend at a book fair, where all students receive a 15% discount. They both want to purchase a copy of the same book, which norm
What region became the industrial center of the United States during the Industrial Revolution? A. New England B. The Mid-Atlantic C. The South D. The M
is -8.56 a rational or irrational number?
Picking your nose in public is an example of which type of deviance?
With respect to mid-ocean ridges, transform faults are:
What are two activities that allowed enslaved Africans in America to preserve some of their culture? hunting riding singing cooking trading