mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

The English Bill of Rights declared that each member of Parliament had the right to
3x+15-7x=-7 solve for x
An active student injured his knee playing basketball and has been advised by his doctor to avoid impact activities that cause heavy force on his bones. What is
What is the value of the digit 4 in the number 6,028,468
Which presidential power is a check on the authority of the judiciary?
what is the relationship between the 6s in the number 660,472
Zach brought two jet skis for $15,480 He will make 36 equal payments. How much will each be?
which of the following actions reflects the political philosophy expressed in the declarations of independence
what is 3.1 as a mixed fraction in simplest form
write 3.141 in expanded notation