officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

On April 26, 1939, Great Britain did this in response to Hitler's aggressive moves? a. Removed its army from India c. Removed its navy from the Black Sea b. Re-
When is the absolute value of a difference equal to the difference of the absolute values?
Which of the following measures will help avoid undue eyestrain? reading with adequate light watching television from as far away as possible taking breaks when
why are protein channels needed to transport substances
what is 6/18 in simplest form
If Teresa's daughter is my daughter's mother, what am I to Teresa?
The most common procedures today on the digestive system are the gastric bypass and the lap- band. There has been some controversy over the dangers of these pro
Evaluate the expression when x = –12. 3x – 17 a. –53 b. –19 c. 19 d. 53
in 14.987 what place value is the 7 in
Conducting experiments, using inquiry, and asking testable questions are processes that are used by