zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

Three friends want to drive to the park. Park a is 3.8 miles from Jamie’s house. Park b is 45/16 miles from Jamie’s house. Witch park is closer to Jamie’s house
How many pounds of candy worth $8 per lb. should be mixed with 100 lb. of candy worth $4 per lb. to get a mixture that can be sold for $7 per lb.?
if a =6, b= -2 what is (ab) to squared
Simplify the expression below: 4x(3x-7) -19x^2 A) -35x^2 B) -31x^2-28x C) -7x^2-28x D) -7x^2-7
i need to know amount needed now to invest to receive annuity of 15000 amount of annuity expected %15000 payment quarterly 4 years 8 % Present value needed now
what effect did the great awakening have on the relationship between the colonies and Great Britain
Why did many Americans fear communism
Jenny is comparing the cost of two packages of socks. One package has eight pairs of socks for $12. Another package has three pairs of socks for $6 are the rate
Body Directional Terms
Help me out here plz? i'll name u brainliest Factor completely 2x^3 + 14x^2 + 4x + 28 A) 2(x3 + 7x2 + 2x + 14) B) (2x + 14)(x2 + 2) C) 2[(x + 7)(x2 + 2)]