trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

After studying French for 5 yearscin school, i was shocked to discover when I went to france that I couldn't even get a glass of water without a lot of sign lan
the values in the table represent a linear function. What is the common difference of the associated arithmetic sequence? Will give 30 pts x y 1 11 2 25 3 39 4
Match each student to their correct category of research Categories : Political history Social history Economic history Cultural history Dana will write a
HELP! It’s an easy question, I’m just burned out. THANK YOU SO MUCH!
how many solutions does a system of equation have
solve for h. A=4h need to solve for h
From Pollution Solutions, what is the best definition for the word “enzyme”? a) a substance produced by a living organism which acts as a catalyst to bring abo
A) 70 B) 35 C) 55 D) 90
What was one reason the United States wanted to sign the Adams-Onis Treaty?
How did the Union blockade of the southern coast affect the Confederacy?