michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

4 What is the equation of the line shown on the graph? A y = -3x - 3 B. y = 2 x - 3 C y = 2x + 3 D none of these Explanation pls and dont just put anything down
Select the correct answer. Which highlighted word is a preposition? Ed typed for Marla. O A.Ed O B.typed OC. for
Find the value of x
PWEASE HELP, I IS BRAINDEAD, WILL MARK BRAINLIEST (I swear to drunk im not christ)
the mean of eight numbers is 4.5.give that the seven of the numbers are 9,2,3,4,12,13,1.find the eighth number
Two forces of 401 newtons and 477 newtons act on a point. The resultant force is 828 newtons. Find the angle between the two forces. The angle between the two f
Upper-class citizens who hold wealth and power.
WILL GIVE BRAINLIEST
B. Explain how radiation coming in and going out interact with within the troposphere and stratosphere e
Please help! What is the area of this figure? Answer and explanation please! <3