bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

An escalator at a shopping mall is 200 ft 9 in long and rises at an angle of 15 degrees. What is the vertical rise of the escalator rounded to the nearest inch?
The two lines y=6x+15 and y=mx-4 intersect at x=-2 what is the y-coordinate of their intersection point? What is the value of m?
Spanish help needed-Thanks
The local Walmart sold 67 televisions on Tuesday, 79 televisions on Wednesday, 195 televisions on Saturday, and 82 televisions on Sunday. How many televisions w
Hey, Need help with this questions?
Can someone tell me if I got these three Derivative math problems right?
7. Which sentence is incorrect? (3 points) Ella es muy cómica. Tú eres americana. Él son de Cuba. Nosotros somos amigos.
Ensuring the uninterrupted flow of information' describes which key communications and information systems principle?
Which number represents Lesotho? A. 40 B. 41 C. 46 D. 47
Karen reads 20 pages of her book in half hour. If she reads for 3 hours at that same rate, about how many pages of her book can Karen read?