jessies30 jessies30
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $1.55 per pound. What equation is used to find c the total cost of p pounds of grapes?

Respuesta :

nika001
nika001 nika001
  • 04-01-2019
C=$1.55p

Is this what you need?
Hope this helps and hope you have a great day
Answer Link

Otras preguntas

This question is based on The Gettsyburg Address by Abraham Lincoln and “Letter to His Son” by Robert E. Lee. Which idea do Lincoln and Lee share? A.The world w
what's five decimal 55 as a fraction
which gas law describes the relationship between temperature and pressure at a constant volume
Identify the answer that best describes the following sentence. Either Paul or Larry will address the envelopes and take them to the post office. The sentence h
what do african rock paintings have that european and australian rock paintings don't have? a. shading b. texture c. pattern d. form
The bottom most portion of the spine is the __________, which consists of four fused bones.
multiply the hours of labor by $55, then add $80. if c = cost in dollars and h = hours of labor, which equation expresses the rule above? a.c(h) = 80h 55 b.c(h)
although is a what conjunction
The stack on the left is made up of 15 pennies, and the stack on the right is also made up of 15 pennies. If the volume of the stack of pennies on the left is 3
4)a liquid is poured into a beaker in question 3 and the mass is 146g what is the mass of the liquid in kilograms