jimmymoreia001 jimmymoreia001
  • 04-12-2018
  • Mathematics
contestada

Larisa buy 5 hats for 9.99 per hat.how much does he spend

Respuesta :

yudman3278 yudman3278
  • 04-12-2018

Answer:

49.95

Step-by-step explanation:

I got this answer by rounding 9.99 to 10 and I remembered I rounded it up by 1 cent. Then I multiplied 10 by 5 which is 50. then I multiplied 1 (cent) by 5 which is 5 cents and subtracted it from 50 which is 49.95

Answer Link
ryry1104
ryry1104 ryry1104
  • 04-12-2018
($9.99)5
Larissa spends $49.95
Answer Link

Otras preguntas

After the loss at Chesapeake Bay, the parliaments was taken over by the ____.
2.2 feet of ribbon costs $3.30. What is the price per foot of ribbon
2x7-10/9-4 What is the answer for this
There are 10 questionsPlease fill in the blank thank you
Which examples are credible sources that could be used for an essay on the environment? Check all that apply. a website for a federal environmental agency a web
If you could make one thing (an item or a service) in the world free of charge to everyone, what would you choose and why? How would this change the world? My e
The period of time between meiosis I and II is called __.
Who can help? I have the terms but it doesn’t make sense I have one more attempt before I can’t make anymore?
who wants to friend request me?
In order for Kara to earn a C in her Algebra class, her test score's average must be at least a 70%. On her first two tests, she scored 62% and 74%. There is on