Seudónimo Seudónimo
  • 03-04-2016
  • Mathematics
contestada

if 7 candies cost $4.20 how much does 12 candies cost?

Respuesta :

Jeanne080
Jeanne080 Jeanne080
  • 03-04-2016
4.20/7 = $0.6 That's for ONE candy Then do this : 0.6* 12 = $7.20
Answer Link

Otras preguntas

8. What is the solution to the system? y = 1/2x, 2x + 3y = 28 A) (2, 3) B) (8, 4) C) (7, 3.5) D) (2, 14)
Davina selected 50 people at random and asked them whether they had watched the documentary on Antarctica on television the previous night. She repeated this su
Carmen rolls a cube with sides labeled A, B, C, D, E, and F. What is the number of possible outcomes?
The exchange rate is £1 =$1.54 how many $ would I get for £200
Who was allowed to rule Rome and establish an empire in place of the Roman Republic? A. Diocletian B. Caesar Augustus C. Nero D. Julius Caesar
What was the precursor to the Baby Boom?
A 0.05-kg car starts from rest at a height of 0.95 m. Assuming no friction, what is the kinetic energy of the car when it reaches the bottom of the hill? (Assum
Carmen rolls a cube with sides labeled A, B, C, D, E, and F. What is the number of possible outcomes?
How did the Articles of Confederation equalize power among the states?
In daffodils yellow flower color is dominant over white flower color. What is the genotype of any yellow-flowering plant resulting from this species? a. Yellow