Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

another word for refuge is _____. a.haven b.miniature c.monarch d.bluff
Literacy tests, grandfather clauses, and poll taxes were enacted by Southern States to (1) limit the movement of African Americans (2) restrict the voting right
irrational equations 64^1/3 how to simplify?
What are the five pillars of Islam?
What is the octet rule
what is a absolute value of 1-31
what is the best medicine for the constriction of the vessels rod from brain?
Which elements are malleable and good conductors of electricity?(1) iodine and silver (2) iodine and xenon (3) tin and silver (4) tin and xenon
Which compound has both ionic and covalent bonding? (1) CaCO3 (3) CH3OH (2) CH2Cl2 (4) C6H12O6
A car is moving with a constant speed of 20. meters per second. What total distance does the car travel in 2.0 minutes? (1) 10. m (3) 1200 m (2) 40. m (4) 2400