justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

(x^7/8) (x^1/4) Simplify the expression using the properties of exponents
Please help!! ASAP :)
What kind of democracy was the first democracy? A true democracy A direct democracy A flawed democracy A majority democracy​
What BEST defines an intensive property of a substance? A. a property that is observable B. a property that is measurable C. a physical property that depends o
A deciduous forest biome ___. A. has the same climate wherever it is located B. is located only in one continent C. has not been changed by human actions D. is
Which river is East of the Andes Mountain?
Do you prefer to qpply formats before text is typed while typing or after typing?
The lines $-2x + y = k$ and $0.5x + y = 14$ intersect when $x = -8.4$. What is the value of $k$?
twice a number increased by 6
Three books and two pens cost a total of $34 . Four books and five pens cost a total of $50 . What is the price for a single book and for a single pen?