ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Help Plz Will mark brainliest
In the 1850s, who was the other party in Dred Scott’s court case
Ribosomes are found ____.
How did the Mexican- American war affect the Missouri compromise?
if a material conducts heat easily, its a good _____.
What is the equation of the line of best fit for the following data? Round theslope and y-intercept of the line to three decimal places.A y=-4.105x+1.560B. y =
Energy is released from ATP when every phosphate bond is broken? The last The last phosphate bond is broken? All three phosphate bonds are formed? The last ph
At what point in an interpretive essay should the thesis be introduced? A. in the first paragraph B. in the conclusion C. in the body D. in the first sente
Read the passage. (1) Wearing school uniforms has a positive impact on students’ attitudes toward their education. (2) Both recent studies and interviews with
Help ill make you the brainliest and give you 10 points!!