AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Step by step pls I’ll make u brainly
The effect of the Supreme Court's decision in the Dred Scott case was Bleeding Kansas the compromises over slavery became null and void. Slaves remained slaves
The label on a \frac{1}{4} 4 1 ​ -pound bag of seeds states that it will cover an area of 7575 square feet. How many square feet do the seeds cover per pound
4/5 3/8 to a percentage
Select the words that have been spelt incorrectly Belligerent Disagreable Iridescent
you have to write a paragraph and I swear who ever answers this ill give them brainly plus and brainlist
5x+4y=12 in slope intercept form
4 children bring games to Tony's party. Each child brings the same number of games. Two more games are needed to reach 30 games. How many games does each child
Jason is shopping at Hollister. Hollister has a sale: spend $100 saves 10%. If Jason buys clothes that costs $100, how much will he pay after he receives the di
Help with this question