shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

Which formula represents copper(I) oxide? (1) CuO (3) Cu2O (2) CuO2 (4) Cu2O2
What did the bombing of Hiroshima and Nagasaki do?
List Senator Taft's criticisms of the New Deal?
which condition is probably most necessary for a monarch to gain power?why?
Two candidates ran for class president. The candidate that won received 70% of the 320 total votes. How many votes did the winning candidate receive?
8k/3=32 ??? How do i solve this???
In which compound does chlorine have the highest oxidation number?(1) NaClO (3) NaClO3(2) NaClO2 (4) NaClO4
How is a fad diet different than a low calorie diet?
How do I find the Q1, Q3, and IQR of a median that is a decimal?
Which species does not have a noble gas electron configuration? (1) Na+ (3) Ar (2) Mg2+ (4) S